A NAPKOLLEKTOR FŐ ELEMEI

 A vákuumcső részei

Más vákuumos cső - fűtéscső kivitelezéssel ellentétben, a Focus vákuumos csövek és a fűtéscsövek nincsenek összeillesztve vagy egybeolvasztva. Hogy ez miért jó? A fém és az üveg ragasztással vagy más módszerrel történő összeillesztésével kapcsolatban van egy alapvető probléma. Az üvegnek és a fémnek eltérő a hőtágulási együtthatója. Ez azt jelenti, hogy a melegedés során eltérő mértékben tágulnak és húzódnak össze. Hosszútávon ez a forrasztás meghibásodásához vezethet, ami a forrasztáson alapuló rendszerek esetében a vákuum megszűnését okozza. Vákuumhiány = rossz szigetelés = gyenge teljesítmény. A vákuumos cső és fűtéscső "nem rögzítésének" egy másik előnye, hogy a két cső egymástól függetlenül tud mozogni, helyet hagyva akár a ház mozgásának vagy a szoláris rendszerben történőnapi tágulásoknak és összehúzódásoknak. 

Legfontosabb alkatrészei:      VÁKUUMOS CSŐ,      RÉZ FŰTÉSCSŐ

 Réz elosztócső

Az APRICUSTM vákuumcsöves napkollektor elosztócsövét megbízhatónak és vezetékes víznyomásra alkalmasnak tervezték, emellett pedig kitűnően továbbítja a hőt és könnyű csatlakoztatni.

Fő jellemzői a következők:

  • A könnyű csatlakoztatás nem zárja ki a szoros kapcsolódást a fűtéscsövekhez, ezáltal optimális a hőtovábbítás. A fűtéscső kondenzátorokat hővezető pasztával vonják be, hogy tovább fokozzák a hőtovábbítást. A csővezeték állandó magas hőmérsékletnek van kitéve, de a fűtéscső kondenzátor kitágulása és a hővezető pasztával való "kezelése" lehetővé teszi, hogy a fűtéscsövet ne kelljen cserélni. Ez a kollektor teljes élettartama alatt kitűnő hőtovábbítást biztosít. Mivel a fűtéscső rendkívül megbízható és tartós, soha nincs szükség a fűtéscső elmozdítására vagy kicserélésére, még akkor sem, ha a vákuumos csövet ki kell cserélni.
  • Az iker elosztócsövek úgy vannak kiöntve, hogy pontosan illeszkedjenek a fűtéscsövek csatlakozóihoz, ezáltal maximális a kapcsolódási felület. Ráadásul, a csatlakozók az iker elosztókhoz vannak forrasztva, ami a fémek közvetlen érintkezését teszi lehetővé.
  • A formára öntött elosztócső akadálytalan vízáramlást tesz lehetővé, ezáltal fokozódik a hőtovábbítás.
  • Az elosztócsöveket 45%-os ezüst forrasztó rudakkal forrasztják, ami alkalmassá teszi az ivóvizes rendszerekben való használatra és erős, minőségi kapcsolódást tesz lehetővé.
  • Kapható hátsó vagy végponton kapcsolódó (bemeneti/kimeneti) kivitelben is.
  • Mind a bemeneti, mind a kimeneti nyílásnál rendelkezik egy 8mm belső átmérőjű rézcsővel a hőmérsékletérzékelő részére.
     

 Üveggyapot szigetelés

Az üveggyapot egy nagyon népszerű szigetelőanyag, világszerte sokféleképp használják, ha magas hőmérsékletet bíró és nem gyúlékony szigetelőanyagra van szükség. Az üveggyapot kulcsfontosságú előnye, hogy bármilyen formátumúra alakítható. A sütemény sütéséhez hasonló folyamaton megy keresztül az üveggyapot: magas hőmérsékleten hevítik, majd egy olyan téglaalakú formába öntik, amihez passzol az elosztócső és a vákuumos csövek formája. Az alábbi metszetrajz az üveggyapot alsó és felső rétegeit mutatja (az elosztócső nincs az ábrán).

Az üveggyapot:

  • kitűnő hőszigetelő, K = 0,043 W/mK
  • nem gyúlékony (300 °C-ig bírja a hőt)
  • 90%-ban újrahasznosított üvegből készül
  • nagyon könnyű súlyú

 Csővezeték burkolat

A burkolatnak két fő feladata van: megvédi az elosztócsövet és az üveggyapotot a környezeti hatásoktól és esztétikai célokat szolgál. A környezeti hatások és a korrózió elleni hosszútávú védelmet az UV stabil fémtartalmú festékkel bevont alumínium nyújtja. Az alumínium kiemelkedő minőségű felületet nyújt akár fekete, akár csokoládébarna kivitelben. Néhány helyen 304-es rozsdamentes acéllal is kapható, amely kiváló korrózió elleni védelmet nyújt, de nem biztosít olyan szintű felületet, mint a fémtartalmú festékkel bevont alumínium.

 

1,  Csővezeték burkolat

2,  Réz elosztócső
3,  Üveggyapot szigetelés
4,  Fűtéscső
5,  Hőtovábbító vezérsík
6,  Vákuumos cső
7,  Alsó sín
8,  Mellső sín
9,  Bemenet/Kimenet (22 mm-es külső átmérő)*
10,  Hőmérsékletérzékelő helye (8mm-es belső átmérő) a bemenetnél és a kimenetnél is. 

 Tartókeret

A tetővel egy síkban levő verzióhoz a standard tartókeretet szokták használni (ld. fenti ábra). A mellső síneket a tartozék kapcsokkal kell a cseréptetőhöz rögzíteni. Hullámlemezes tetőknél is lehet a mellső síneket használni, de csak hosszú facsavarokkal. Az USA-ban, a dőlésszögben felszerelt keret lábazatát is szokták kombinálni a fent bemutatott alapkerettel ahhoz, hogy a tetővel egy síkba kerüljön a kollektor. Kérjük, további információkért látogasson el az installációs oldalunkra.

Lapos felületeknél döntött szögű keretet szoktak felszerelni. Ez a keret a standard keret elemein kívül hátsó lábakat, talpakat és számos merevítőt is magában foglal. A lenti képen látható.

A keret összes része 304-es rozsdamentes acélból készült. A döntött szögű keret már eleve részben össze van szerelve, így az installáció gyors és könnyű. Az összes szükséges anya és csavar (a talpat rögzítő csavarokat kivéve) eleve a helyén van, valamint a csavarok megszorításához szükséges eszközök is rendelkezésre állnak. Az "A keret" 40°-os lejtési szögben beállítva kapható, vagy pedig állítható hátsó lábakkal, amelyek segítségével könnyen beállítható a keret dőlésszöge 28-52° között. Még alacsonyabb dőlésszögű (5-23°) installációkhoz a hátsó lábakat rövidebbre lehet vágni.

Sajnos nem tudunk olyan keretet készíteni, amely minden installációs igényt tökéletesen kielégít, ezért néha szükség van kisebb változtatásokra. Ezeket a változtatásokat könnyű végrehajtani, általában mélyebb lyukakat kell fúrni, vagy pedig csökkenteni kell a hátsó lábak hosszát.

A keret elemei

  1.    Első sín
  2.    Diagonális merevítő 
  3.    Hátsó láb
  4.    Hátsó X merevítő
  5.    A burkolat tartólemeze
  6.    A burkolat kampója
  7.    Első merevítő
  8.    Rögzítő csavar a tetőhöz
  9.    Alsó síntartó lemez
10.    Alsó sín
11.    A keret lába

 


Termékek

Ebben a kategoriában nincsenek termékek.