Apricus napkollektor
Egy Apricus AP30 típusú vákuumcsöves napkollektor használati melegvíz készítésekor mintegy 2400kWh energiát termel egy évben, ez villamos energiából a mostani áron kb. 96.000Ft-ba kerül.

 


Garanciális időtartam 15/10 év!

15 év garancia vonatkozik a gyűjtőcsőre, a többi alkotóelemre és a vákuumcsövek vákuumvesztésére10 év. Az üvegcsövek törésére nincs garancia. A vákuumvesztés a vákuumcső sérülések nélküli levegősődését jelenti.

Fő jellemzők:

  • Közös brit-ausztrál tervezés
  • Megbízható, hatékony, iker-üveg vákuumcsövek
  • Réz fűtéscsövek a gyors hőtovábbítás érdekében
  • Egyszerű telepíthetőség
  • Nagynyomású rendszer kialakítható (6 bar-ig)
  • Jó minőségű ezüsttel forrasztott réz elosztócső
  • Rozsdamentes acélból készült keret
  • UV-álló szinterezett alumínium burkolat
  • Svájci minőségi tanúsítvány (SPF)            
 
 Víznyomás

Az APRICUS vákuumcsöves napkollektort úgy tervezték, hogy 0-tól 6 bar-ig terjedő nyomásviszonyok között üzemeltethető. Ez azt jelenti, hogy minden alacsony nyomású, és a legtöbb magas nyomású háztartási melegvíz-rendszerhez kompatibilis. Zártkörös rendszerekben gyakran használnak tágulási tartályt, hogy megakadályozzák a túlnyomást, ahogy a folyadék terjeszkedik. Biztonsági megoldásként egy épp 6 bar alatti értékre beállított, nyomásenyhítő szelepet is lehet használni.

 Fagyveszély

Azokon a területeken, ahol nem kell tartani fagyveszélytől, gyakran használnak nyíltkörös rendszereket. Hideg régiókban is lehet nyíltkörös rendszereket használni, amennyiben kombinálják a Delta-T szabályzóval, ami megoldást nyújt fagy ellen. A zártkörös rendszerek általában a melegvíztartályon belül vagy kívül elhelyezett hőcserélőkkel működnek.

 Nyíltkör/zártkör alkalmazása

Az APRICUS napkollektor alkalmazható mind a nyíltkörös, mind pedig a zártkörös rendszerek esetében egészen addig, amíg a nyomás, a hő és a fagyveszély ellenőrzés alatt áll.

 Szivattyú igény

Az APRICUSTM vákuumcsöves napkollektor nem rendelkezik beépített tartállyal, valójában a 20 csöves kollektor vezetékrendszere mindössze kb. 500ml vizet tárol. Egy keringető szivattyú szükséges ahhoz, hogy a víz keresztülmenjen a csőrendszeren és visszajusson a tartályhoz. Általában egy Delta-T szabályzó kontrollálja a szivattyút. Kollektoronként elegendő a 2l/perc átfolyási arány, ezért egy kis teljesítményű szivattyú is elegendő. Nagyobb szivattyú csak akkor szükséges, ha több napkollektor van sorban egymáshoz kapcsolva, vagy ha a kollektor jóval magasabban helyezkedik el, mint a tartály (nyomómagasság).

 Fagyállóság

Az APRICUS napkollektor réz elosztócsövét és a fűtéscsövek végét sűrű üveggyapot borítja, ami kitűnő szigetelést nyújt a hőveszteség elkerülésére. A vákuumcsövek hőszigetelő tulajdonságaival kombinálva, az APRICUS vákuumcsöves napkollektor jelentős mértékben hidegtűrő. Ettől függetlenül, hogy teljesen biztosak legyünk, a hagyományos fagy elleni intézkedéseket is meg kell tenni. Ez jelentheti a Delta-T szabályozón az alacsony hőmérséklet beállítását, vagy glikolos zártkör használatát.

 Teljesítmény

A vákuumos csövek nagy előnye, hogy a belső cső szigetelve van a hőveszteség ellen. Ez azt jelenti, hogy ha már egyszer elnyelte a hőt, azt átadja a csővezetékben lévő folyadéknak, így a hő nem illanhat el a külső környezet felé. Ez a kulcsfontosságú különbség a vákuumos csövek és a síkkollektorok között: a hőszigetelő tulajdonságok. A fűtéscsövek hőtovábbító hatékonyságával kombinálva, az APRICUS vákuumcsöves napkollektor kitűnő hőtermelést nyújt egész évben. Az APRICUS AP beesési szögmódosító (Incidence Angle Modifier: IAM) értékei szintén nagyon különböznek a síkfelületű napkollektorokétól. A pozitív (>1) IAM értékek azt mutatják, hogy a kollektor a délelőtt és a délután közepén teljesít a legjobban, ami egy egyenletesebb hőtermelést eredményez egész napra.

 Esztétikum

Egy napkollektor felszerelése során minden bizonnyal az esztétikum is számít. Az APRICUS vákuumcsöves napkollektorokat úgy tervezték, hogy ne üssenek el nagyon a környezetüktől, ne emelkedjenek el túlságosan a tető síkjától. A csövek feketék, a legtöbb tető színéhez szépen illeszkednek. A gyűjtődoboz kapható fekete, illetve sötét barna színben (UV-álló szinterezett alumínium burkolat), vagy pedig sima rozsdamentes acél színűek. A gyűjtődoboz kapható hátul (R), illetve végponton (E) kapcsolódó verzióban is. A hátul kapcsolódó csővezeték esetén a vízvezetékrendszer rejtve marad a napkollektor csövei mögött. Ráadásul a hátul kapcsolódás azt is lehetővé teszi, hogy két vagy több kollektort egymás mellé helyezzenek anélkül, hogy rés maradjon közöttük. A végponton záródó verziót nagyobb létesítmények esetén preferálják, ugyanis könnyebbé teszi a sorozatos kapcsolódást és csökkenti a vízvezeték magas pontjain a szellőzőnyílások szükségességét.

 Korrózió

A korrózió mindig fontos szempont olyan rendszereknél, amelyek vízzel és magas hőmérsékleten működnek. Az erősen klórozott víz komoly korróziót okozhat meleg környezetben. A maximális korrózió elleni védelem érdekében, az APRICUS vákuumcsöves napkollektor csöveit nagy tisztaságú rézből készítik és ezüsttel forrasztják hozzá az elosztócsőhöz. A réz kitűnően ellenáll a korróziónak, gyakran használják háztartások vízvezetékeihez is. Amennyiben valamilyen maró anyag előfordul a vízvezetékben, akkor mindenképp a zártkörös rendszert ajánlatos használni, mert az korróziót nem okozó folyadékot keringet a kollektorkörben.

Ha egy hőtárolásra kialakított tartállyal, nyílt átfolyással kerül felszerelésre a kollektor, a korrózió és vízkő majdnem teljesen kizárt, ugyanis a rendszerbe friss víz csak utántöltésnél kerül.

 Költségek 

A vákuumcsöves, és igazából bármilyen típusú napkollektor széleskörű elterjedésének az egyik legnagyobb akadályát a magas költségek jelentik. Az APRICUSTM vákuumcsöves napkollektor egy magas minőségű rendszer, amely kiemelkedő hőtermelést és megbízható működést biztosít. A jó kivitelezésnek, az alacsony működtetési költségeknek és a minimális haszonréseknek köszönhetően, az APRICUS napkollektor most nagyon megfizethetőnek számít mindamellett, hogy gyors megtérülést is biztosít.*

*Olyan tényezőktől függ, mint pl. a teljes rendszer költsége, energiaköltségek és napbesugárzási szintek.

 Vízkő képződés

A vízkő kialakulása sok helyen problémát jelent, mivel fokozatosan leblokkolja a vízvezetékrendszer, különösen a melegvízrendszer működését. Az APRICUSTM AP által előállított magas hőmérséklet okozhat vízkőképződést a csőrendszerben. Amennyiben Önnél kemény a víz, a következő megoldásokat javasoljuk:

  • Használjon elektromos vagy mágneses vízlágyítót a vízvezetékben.
  • Használjon zártkörös rendszert
  • Használjon rozsdamentes acél, vagy bevonatos tartályt (védőanód) a melegvíz tárolására. Az 1. pontban említett megoldás még így is szükséges a rendszer többi részének megóvása érdekében.

A zártkörös rendszerek kialakítása komplikáltabb, így járulékos költségei vannak. Ha csak a vízkő elkerülése miatt használna zártkörös rendszert, inkább azt javasoljuk, hogy használja valamelyik széleskörűen elterjedt vízlágyító berendezést.

 Nagyobb létesítmények 

Családi házak vízmelegítésén és fűtésén kívül, a napkollektorok nagyobb létesítmények esetén is használhatóak. Az APRICUS vákuumcsöves napkollektorok felhasználhatók hotelekben, repülőtereken, apartmanházakban vagy bárhol, ahol melegvízre vagy fűtésre van szükség. Nagyobb létesítmények működtetése akár még gazdaságosabb is lehet, mint a családi házaké, mert nem kell minden vagy minden második kollektor mellé egy szivattyú és egy tartály. Egy tartály és egy szivattyú elég 50 kollektorhoz. Az APRICUSTM vákuumcsöves napkollektorok ideálisak nagyobb létesítmények esetén, mivel vezetékes vízzel is működnek, rozsdaállók és sorozatban és/vagy párhuzamosan is felszerelhetők.

 Fenntartás 

A háztartási gépek javítási költsége állandóan növekszik, nem feltétlenül az alkatrészek, hanem inkább a munkaköltségek növekedése miatt. Ennek tudatában az APRICUSTM vákuumcsöves napkollektort úgy tervezték, hogy fenntartása ne kerüljön semmibe, de ha valamilyen okból kifolyólag mégis meghibásodna egy vákuumcső, bárki gyorsan és ügyesen ki tudja cserélni, ha van egy kis műszaki érzéke.

 Napkollektor felszerelése
Műszaki adatok
A csővezeték burkolóanyaga 304-es rozsdamentes acél vagy fémporos festékkel bevont alumínium 
A keret anyaga 304-es rozsdamentes acél
Az elosztócső anyaga C12200 réz 
Szigetelés Sűrített üveggyapot - K = 0,043 W/mK
Gumitömítések és gyűrűk UV stabilizált, hőálló szilikongumi
Optimális installációs szög  30-70° függőleges, 0° vízszintes
Maximális üzemelési nyomás 8 bar
Optimális átfolyási mennyiség Csövenként 0,1 L/perc (pl. 20 cső = 2 L/perc)

 

Modell AP-10 AP-20 AP-30
Teljes hosszúság (mm) *1 1980 1980 1980
Teljes szélesség (mm) 796 1496 2196
Teljes magasság (mm)  160 (a tetővel egy síkban levő keretet beleértve)
Elnyelőfelület (m2) *2  0,8 1,6 2,4
Folyadék kapacitás (ml) 290 510 833
Bruttó felület (m2)  *3 1,35 2,96 4,34
Száraz súly (kg) 35 64 95

 

ANK napkollektor
Garanciális időtartam 3 év, mely nem vonatkozik a törés és viharkárokra.

Fő jellemzők:

  • Iker-vákuumcsöves technológia
  • Heat-pipe (fűtőcsöves energiakivétel) rendszer
  • Alkalmas Drain-Back (visszaeresztős) rendszer megvalósítására
  • Nagyon egyszerű telepíthetőség
  • Magas nyomásállóság (6 bar)
  • Keményforrasztott gyűjtőcsövek
  • Tartós, időálló alumínium profil keret, fejrész-burkolat és rozsdamentes rögzítőelemek
  • Igen kedvező árfekvés (síkkollektorokkal összemérhető) 
 
 A vákuumcső

A vákuumcsőben levő vákuum szerepe a cső belsejének elszigetelése a környezeti hőmérséklettől. Ez olyannyira sikeres, hogy gyakorlatilag a vákuumcsöves kollektorok a környezeti hőmérséklettől függetlenül tudnak energiát termelni. Ennek jelentősége főleg a mérsékelt és a hideg égövön a téli és az átmeneti időszakokban van, persze nyáron is jelentős energiatöbbletet produkál, hiszen a szórt fény (diffúz sugárzás) is jelentős energiát szolgáltat. A vákuumcső kialakítása tökéletesen ugyan olyan, amilyet megszokhattak termékeinknél, iker-üveg vákuumcsövek kerülnek alkalmazásra az ANK sorozatban is. A vákuumcsövek átmérője 58 mm, a belső csőé 47 mm. Hosszuk 1800 mm. Fém-üveg kapcsolat  nincs, ennek megfelelően a vákuumvesztés kizárt, csak törés esetén lehetséges. A magas minőségű boroszilikát üveg nagyon jó mechanikai tulajdonságokat biztosít, akár 2,5 cm átmérőjű jégdarabnak is ellenáll. Az alábbi képen jól látható a két üvegcső, a belső cső külső felén az energiaelnyelő (abszorber) réteg, valamint a két üvegcső szájánál az üveg-üveg kapcsolat.

 

A vákuum nyomása kevesebb, mint 5*10-3 Pa. A cső alján látható sötét, tükrös felület a cső belsejében meglevő vákuumról ad információt, hiszen bárium elpárologtatásával érhető el a maradék gázmolekulák megkötése. A fémes felület megléte jelzi a vákuum meglétét, ha ez a réteg fehér, ködszerűre vált, a kettős vákuumcsőben mér nincs vákuum, hőszigetelése megszűnt, a csövet ki kell cserélni. Az egészséges cső végének képe itt látható. A "leszívócsonk" védelmére és a rugalmas rögzítés érdekében a csővégre a tertókerethez csomagolt védő gumisapkát kell helyezni.

 

 Fűtőcső (heat-pipe)

A fűtőcsöves technológia egyik legnagyobb előnye, hogy a vákuumcsövekben nem a víz, vagy a fagyálló folyadék kering, ezért ha a vákuumcső sérül, a rendszer energiatermelése csökken ugyan, de működőképes marad. Minden vákuumcső egyenként egy energiatermelő egység, melynek maximális teljesítménye kb. 55W.
A fűtőcső feladata, hogy a vákuumcsőben keletkező hőenergiát kiszállítsa abból és átadja egy hőcserélő hüvelyen keresztül a gyűjtőcsőnek, ill. az abban cirkuláló hőátadó közegnek (víz, fagyálló folyadék).

 


A fűtőcsőben kevés víz van vákuumban, ennél fogva forráspontja igen alacsony. Ezen folyadék sűrűség-változása okozza a cső belsejében a cirkulációt, miáltal a vákuumcsőben termelődő hőenergia a fűtőcső felső végén levő kondenzátorban koncentrálódik. A kondenzátor és a gyűjtőcső hüvelye közötti hőátadást javítandó hővezető szilikonpaszta tölti ki a felületek közötti hézagot, egyenetlenségeket. Az alsó képen látható fűtőcső a vákuumcsővel együtt összeszerelve kapott helyet a csomagolásban, így összeszerelni nem kell, a telepítés egyszerű, gyors.

 A tartókeret

Kétféle szerelőkerettel kerül forgalomba az ANK napkollektor, a ferdetetős- és a lapostetős szerelőkerettel. A keretek csomagolása tartalmazza a vákuumcsövek védősapkáit, a rögzítőcsavarokat, és a bilincseket, valamint a hővezető szilikon pasztát. A keretek elemei alumínium profilból készültek, a csavarok rozsdamntes acélból, a rögzítő és védőspakák UV-álló műanyagból, tehát igen hosszú élettartamúak. A keretek felső rögzítési pontjaira kerül a kollektorfej (solar manifold), amely magába foglalja a gyűjtőcsövet a mérőhüvellyel, a vákuumcsövek szájának szigetelő gumipoharait, mindezeket a környezeti hőmérséklettől  kőzetgyapot szigeteli el. A fejrész burkolata szintén alumínium borítással készült.

 Az alábbiakban látható a csövek rögzítési módja

A keret elemei:

1.    lapostetős talpak
2.    oldalsó tartók
3.    alsó tartó (erre rögzülnek a csövek)
4.    átfogók
5.    lapostetős lábak
6.    átfogó-pár
7.    keresztmerevítők

 

 

Műszaki adatok
Hossza 1800 mm
Külső cső átmérője 58 mm
Belső cső átmérője 47 mm
Cső falvastagsága 1,6 mm
Anyaga boroszilikát üveg 3.3
Abszorber réteg szelektív Al-N/Al
Hőtágulás 3,3*10-6°C
Elnyelés >92% (AM1.5)
Kisugárzás <8% (80°C)
Vákuum P<5*10-3Pa
Stagnációs (üresjárási) hőmérséklet >200°C

 

Modell ANK - 20 ANK - 30
Teljes hosszúság (mm) 1942 1942
Teljes szélasség (mm) 1662 2493
Teljes magasság (mm) 1300 1300
Teljes felület (bruttó m2) 3,2 4,8
Elnyelő felület (nettó m2) 1,6 2,4
Teljes súly (kg) 66 98
Folyadék kapacitása (ml) 650 980

 

NRG napkollektor
Garanciális időtartam 5 év, mely nem vonatkozik a törés és viharkárokra.

Jellemzők:

  •  A „Sydney-típusú” ikerüveges vákuumcsöveknek köszönhetően a kollektor hővesztesége igen alacsony, a vákuumvesztés esélye minimális, az edzett szolárüveg pedig akár 25 mm-es jégesőnek is ellenáll
  • A réz „heat-pipe” (hőcsöves) rendszerű kollektor modulárisan szerelhető és javítható, ami leegyszerűsíti mind a felhasználó, mind a telepítést végző teendőit (nem szükséges daru vagy állványzat a felszereléshez)
  • A belső üvegfelületre felvitt szelektív abszorpciós bevonat kiváló elnyelést biztosít, ami az alacsony hőveszteséggel párosulva ideálissá teszi a kollektort az egész éves használatra, hiszen alacsony környezeti hőmérséklet mellett is (akár hóesés közben is) képes hőtermelésre, és a szórt sugárzást is jó arányban hasznosítja
  • A rozsdamentes acélkeret és a kiváló minőségű alumínium fejegység hosszú élettartamot biztosít
  • Elegáns fekete design, formatervezett fejrész
  • Solar Keymark tanúsítvánnyal rendelkezik.

 

 

Modell NRG - 10 NRG - 20 NRG - 30
A (mm) 970 1770 2570
B (mm) 2000 2000 2000
C (mm) 150 150 150
D (mm) 1500 1500 1500
E (mm) 215 215 215
F (mm) 800 1400 2120
G (mm) 800 1600 2400
Teljes felület (bruttó m2) 1,6 3,2 4,8
Abszorber felület (nettó m2) 0,8 1,6 2,4
Űrtartalom (liter) 0,59 1,21 1,83
Üres tömeg (kg) 39 76 110

 


Termékek

Ebben a kategoriában nincsenek termékek.