1. Mennyire életképes alternatíva a napenergiával történő vízmelegítés a gáz vagy a villany mellett?

A napenergiát nem annyira a gáz vagy villany alternatívájának, hanem inkább a partnerének kell tekinteni. A napenergia nem tudja helyettesíteni a gázzal vagy villannyal történő fűtést, mert vannak olyan napok, amikor nagyon kevés a napsütés, de ha az éves átlagot tekintjük, egy jól méretezett kollektor egy háztartás melegvíz igényének 60-70%-át is ki tudja elégíteni. A melegvíz rendszer könnyen automatizálható, így a melegvíz a napsütés mennyiségétől függetlenül biztosított.

 
2. Mennyi idő alatt térül meg a befektetésem?

Az ApricusTM napkollektorok sokkal megfizethetőbbek, mint sok más napenergiával működő melegvíz-előállító rendszer. Egy 4 főből álló háztartás számára, egy teljes rendszer nem kerül sokkal többe, mint egy új villany- vagy gázrendszer. Az elhelyezkedéstől (napsütés szintjétől) és a jelenlegi melegvízfogyasztástól függően különböző lehet az éves villany-, illetve gázenergia megtakarítás. Ugyanakkor, egy normál háztartás esetén, ahol a villanyszámla 25%-át vízmelegítésre fizetik ki, egy rendszer megvásárlásának teljes költsége 4-5 éven belül megtérülhet a csökkent értékű számlák miatt. Egy ApricusTM napkollektor legalább 25-30 évig megbízhatóan működik. Egy AP30 típusú kollektor használati melegvíz előállítása esetén 2438kWh energiát termel egy évben, ami a jelenlegi villamosenergia-áron 83350Ft.

 
3. Lehet az Apricus kollektorokat hideg körülmények között is használni?

Igen. Az AP kollektorokat még -30°C-os hidegben is lehet használni, habár ilyen extrém körülmények között a teljesítmény nagy mértékben csökken. Enyhe fagyban viszont még mindig jó hőtermelést produkál.

 
4. Mi történik, ha eltörik az egyik cső?

Először is, a csövek nagyon erősek és nem törnek el könnyen, de ha ez mégis megtörténne, a vákuumos csöveket egyszerűen ki lehet cserélni. Nem drágák és beszerezhetők a helyi ApricusTM forgalmazótól. Az ApricusTM AP napkollektorok több törött csővel is tudnak működni, de a teljesítményük a törött csövek számával arányosan csökken, tehát ajánlatos a törött csöveket azonnal kicserélni.

 
5. Felmelegszik a víz az esős napokon is?

Igen. Habár a napkollektor hőtermelése kisebb a borús napokon, de még így is képes hőt termelni. Ha nagyon felhős az ég vagy esik az eső, valószínűleg szükség lesz gáz- vagy villanyfűtésre háttérsegítségként, hogy a víz hőmérséklete fennmaradjon. A rendszer automatizált, tehát Önnek nem kell aggódnia, hogy kifogy a melegvízből az esős napokon.

 
6. Használhatok napkollektort a már meglévő vízmelegítő rendszeremmel együtt?

Normális körülmények között igen. Ha a tartálya nem képes befogadni közvetlenül a napenergiát, egy kiegészítő "szoláris tároló tartály" megvételére lesz szükség, ami a meglévő tartállyal együtt fog működni.

 
7. Szembetűnő-e a napkollektor a tetőn?

A napkollektor felszerelés után elég jól beleolvad a környezetébe. Az ApricusTM AP napkollektorok nagyon vékonyak és a tetővel egy síkban is felszerelhetők. Egy bizonyos távolságból úgy néz ki, mint egy tetőablak. Ellenőriznie kell a helyi önkormányzatnál, hogy milyen szabályok vonatkozhatnak egy napkollektor felszerelésére. Kattintson ide, ha szeretne megnézni néhány installációs fotót.

 
8. Lapos tetőre is felszerelhető a vákuum csöves napkollektor?

Igen. A vákuum csöves napkollektorok lapos tetőn és a talajon is felállíthatók, rozsdamentes acélból készült döntött szögű segédkeretet használva. Éppen ebben az esetben mutatkozik meg az AP vákuumcsöves napkollektornak egyik, felépítéséből következő különleges tulajdonsága, szélell szembeni ellenállása mintegy 1/3-a a síkkollektorokénak. Ebből következően a rögzítésre szolgáló betonkoloncok súlya is csak harmada kell, hogy legyen (megengedett födémterhelés!).

 
9. Hogyan védhetem meg a szoláris rendszerem fagypont alatti hőmérsékletben?

Ha olyan területen működteti a rendszert, ahol fagypont alatti hőmérsékletek vannak, gondoskodni kell a fagy elleni védelemről. A legegyszerűbb megoldás egy szabályozó használata, amit alacsony hőmérsékletre kell beállítani, így ha a csővezetékben lévő hőmérséklet egy bizonyos előre beállított szintnél (5 °C) lejjebb esik, a szivattyú elkezdi a keringtetést, és felmelegíti a kollektort a tároló tartály alján lévő vízzel. A szivattyúnak nem kell folyamatosan, csak szakaszosan működni, ez pedig a külső hőmérséklet függvénye lesz. A másik, egyben egyszerűbb megoldás a Drain-Back System (visszaeresztős rendszer)kialakítása, ami fagyálló-folyadék nélkül működik ugyan, de az elfagyás veszélye megszűnik.

 
10. Jelenthet tűzveszélyt a napkollektor forró, száraz időben?

Nem. A napkollektor alkatrészei mind jól bírják a magas hőmérsékletet és nem gyúlékonyak, tehát még erős napsütés és a szivattyú kikapcsolása (stagnálás) esetén sem kap lángra a rendszer, illetve nem fog szikrázni. A napkollektor szerkezeti egységeinek döntő része rozsdamentes acélból, alumíniumból, üvegből vagy üveggyapotból készül. A külső csövek szigetelésére használt szigetelő anyagnak legalább 250 °C-ot kell kibírnia abban az esetben, ha a rendszer erős napsütésben leállna.

 
11. Eléggé fel tudja melegíteni a vizet a napkollektoros rendszer?

Igen, jó időben az összes ApricusTM napkollektor forráspontig tudja melegíteni a vizet. Általában erre nincs szükség, így a rendszereket 70-80 °C körüli nyári csúcsteljesítményre tervezik. Ha azt veszi figyelembe, hogy fürdéshez általában 42-45 °C-os vízhőmérséklet szükséges, és egy égési sérülés akár 54 °C-on bekövetkezhet, ekkora hőmérséklettermelés bőven elegendő. Sok országban állami egészségügyi és biztonsági szabályok írják elő hőszabályozó temperáló szelep kötelező felszerelését a vízvezetékben. Ez a szelep 43 és 50°C közé fogja temperálni a hőmérsékletet, így nem kell törődni a tartály vízhőmérsékletével, a melegvíz berendezések mindig biztonságos hőmérsékletet fognak előállítani.

 
12. Milyen fenntartási munkálatokat igényel a napkollektor?

Normális körülmények között semmilyen fenntartást nem igényel a rendszer. A csövek alakjának köszönhetően a rendszeres esőzés és szél tisztán tudja tartani a csöveket. Ha eltörne egy cső, ki kell cserélni. Ez egy olcsó és könnyű feladat. Bármilyen "ügyes" ember fel tudja szerelni az új csövet. Az ApricusTM AP napkollektorok több törött csővel is tudnak működni, de a teljesítményük kissé csökkeni fog.

 
13. Lehet az Apricus szoláris rendszereket nagy mennyiségű melegvíz  előállítására használni?

Igen. Az ApricusTM AP napkollektorokat párhuzamosan lehet kötni, hogy nagy mennyiségű melegvizet tudjanak előállítani olyan kereskedelmi létesítményeknek, mint a szállodák, irodaépületek vagy iskolák. Semmi nem szab határt a rendszer méretének!

 
14. Fűthetem az úszómedencémet Apricus vízmelegítővel?

Az Apricus kollektorok magas hőmérsékletű kollektorok, ezért ideálisak fürdőkhöz, ahol kevés víz és magas hőmérséklet szükséges. Viszont az úszómedencék esetében sok vizet és csak néhány fok erejéig kell melegíteni. Egy (magán használatú) medence vákuum csöves kollektorral történő fűtése elég megfizethetetlen. Ugyanakkor nagyüzemi medencék fűtéséhez az ApricusTM kollektorok kitűnő kiegészítést nyújthatnak a gáz és a villany mellett.

 
15. Hatékonyabbak a vákuum csöves kollektorok, mint a síkkollektorok?

A csúcsteljesítmények összehasonlítása során úgy tűnhet, hogy van egy kis különbség a síkkollektorok és a vákuumos csövek között, valójában a síkkollektoré egy picit magasabb lehet, de csak a minimális hőveszteség körülményeit feltételezve. Ha az értékeket egy évre átlagoljuk, a vákuumos csövek egyértelműen vezetnek, ugyanis:

  • A vákuum csövek henger alakja miatt, a Nap függőlegesen éri az üveg felületét szinte egész nap, és az IAM értékek a függőleges beeséstől számítva folyamatosan növekednek, így reggeltől késő délutánig jó a hőhozam. A síkkollektor csak délben nyújt csúcsteljesítményt, amikor a Nap merőleges a kollektor síkjára. Az IAM értékkel és a teljesítménnyel kapcsolatos bővebb információkért kattintson ide.
  • Ahogy az elnevezés is sugallja, a vákuumos csövekben vákuum van, amit a levegő kiszippantásával értek el. Ez nagy mértékben meggátolja a hő elillanását a cső belsejéből. Ebből következően, a szélnek és a hideg hőmérsékletnek sokkal kisebb hatása van egy vákuum csöves kollektorra.
  • Az ApricusTM napkollektorokat gyakran használják fagypont alatti hőmérsékleten anélkül, hogy a rendszer kárt szenvedne. A síkkollektorok gyakran költséges és bonyolult "fagyálló" rendszerek felszerelését igénylik.
  • A vákuumos csövek erősek, hosszú élettartamúak és ha egyikük eltörne, olcsó és könnyű kicserélni.
  • A még borús időben is magas fokú napfényelnyelő tulajdonságnak és kitűnő szigetelő tulajdonságoknak köszönhetően a vákuumos csövek egész évben melegítik a vizet (háttérfűtés csak nagyon felhős és esős időben szükséges).
  • A vákuumos csövek síkkollektorokhoz viszonyított különböző előnyei miatt, egy kisebb kollektor is elég ugyanakkora teljesítmény előállításához. Például, egy 4-5 főből álló háztartásnak általában egy 250-300 literes víztartályra van szüksége. A földrajzi elhelyezkedéstől függően, mindössze 30-40 vákuumos cső elegendő lenne az egész nyári és más hónapok nagy részének melegvíz ellátására.
  • A síkkollektor is képes hasonló teljesítményre, mint a vákuum csöves, de általában csak meleg, csendes, napos körülmények között. Egész évre átlagolva, a vákuum csöves kollektor, az elnyelő felület egy nettó m2-re vetített hőhozama fölényesen nagyobb, mint a síkkollektoré.

 

Egy másik megfontolandó szempont az ár-érték arány - vagy az egy elköltött pénzegységre jutó energiaelőállítás wattban mérve. Még ha az A kollektor sokkal hatékonyabbnak is tűnik, mint a B kollektor, ha a költségek közötti különbség olyan nagy, akkor valójában a B kollektor jobb választás lehet, mivel az egy napra vagy egy évre jutó kWh-ban előállított energia olcsóbb lehet. Amikor a megtérülési időt vesszük alapul, az egy energiaegységre jutó ár a legfontosabb, nem pedig a csúcsteljesítmény szintek.

 
16. Melyik kollektor éri meg legjobban az árát?

A napkollektorok összehasonlításánál a csak a csúcsteljesítmények figyelembe vétele helyett, az egy előállított energiaegységre jutó költség sokkal logikusabb szempontnak tűnik. Például: habár az A kollektor 20%-kal hatékonyabbnak tűnik, mint a B kollektor, ha az A kollektor 30%-kal drágább, akkor valójában a B kollektor a jobb választás, mivel olcsóbb az egy napra előállított kWh-ban mért energia. Amikor a megtérülési időt vesszük alapul, az egy energiaegységre jutó ár a legfontosabb, nem pedig a csúcsteljesítmény szintek. Az IAM értékekkel és az ár-érték arány kiszámításával kapcsolatos bővebb információkért kérjük, kattintson ide.

 
17. Mekkora a napsugárzás (napfénybesugárzás) szintje az én lakóhelyemen?

Kattintson ide, hogy többet megtudjon a napfénybesugárzásról és hogy megtudja, mekkora értékek jellemzik az Ön térségét.

 
18. Hogyan számolhatom ki, mekkora kollektorra van szükségem?

Kérjük, kattintson ide, hogy eljusson a kollektor méretező oldalunkra.

 


Termékek

Ebben a kategoriában nincsenek termékek.