Bizonyára Ön is találkozott az alábbi problémákkal:

 

"Vajon érdemes-e megújuló energiával foglalkozni?"  

A világ energia készletei végesek. Az energia átállást késleltetni lehet, de elkerülni nem. Az energia szolgáltatók kénye-kedvének ki vagyunk szolgáltatva, árat emelhetnek, elzárhatják az energiát (lásd 2008 gázhiány), így a hagyományos rendszereink üzeme és üzemeltetési költségei a szolgáltatótól függ. Rendszerint mindig többet és többet fizethetünk életünk végéig.
A megújuló energia használatával részben függetlenítjük magunkat a szolgáltatóktól.

"Nem túl drága a rendszer kiépítése?" 

A szolár rendszer kiépítése nem olcsó. Az utóbbi években azonban (főként a kínai gyártás felfutása, és a tömegtermelés megjelenése miatt) folyamatosan csökken a napkollektorok ára. Ugyanakkor ne felejtsük el, hogy egy korszerű, gazdaságos energiaellátó rendszerrel felszerelt ingatlan piaci értéke, eladhatósága is jelentősen magasabb. Belátható, hogy hazánkban is előbb-utóbb, ilyen-olyan módszerekkel rákényszerítik az ingatlan tulajdonosokat az alternatív energiák használatára, de az elszabaduló árak, a felhasználható mennyiség esetleges korlátozása mindenképpen ki fogja ezt kényszeríteni.  Ha figyelembe vesszük a klímaváltozást, a kibontakozni látszó energiaválságot, az elszabaduló energiaárakat, a várható energiafelhasználási korlátozásokat, akkor a közeljövőben már nem az lesz a kérdés, hogy megéri-e és hogy mennyi idő alatt térül meg, hanem sokkal inkább az, hogy milyen megoldásokkal lesz pótolható, kiváltható a hagyományos energia.

"Mikor térül meg a befektetés?"

Számítások alapján karbantartási és esetleges javítási költségeket is belekalkulálva, egy napkollektoros szolár rendszer 8-15 év alatt gyűjt annyi energiát, ami a bekerülési költségeit fedezi. Ez a szám, a rendszer nagyságától, típusától és a szakszerű beüzemelésétől változik. A tapasztalat az, hogy minél nagyobb a napkollektoros rendszer, annál rövidebb a megtérülési idő. Ha figyelembe vesszük az energia árak folyamatos emelkedését is, akkor a megtérülési idő lecsökkenhet 4-5 évre.
Sokan elsődleges szempontként nézik a megtérülési időt, nem foglalkozva az alábbi pozitív hatásokkal:

-a napkollektoros rendszerű ház jórészt függetlenítheti magát a közüzemi energia felhasználásától.
-a fűtési rendszer kiépítése közel azonos költségekkel jár, mégsem hallani megtérülési idő számításról. Míg a szolártechnika energiát    termel, egy gázüzemű kazán fogyasztja a gázt.
-a fűtési rendszer kiépítésének kritériumai (bélelt és engedélyezett füstgázelvezető kémény, kéményseprői ellenőrzés évente) szolártechnika esetében nincsenek.
-számtalanszor találkozunk olyan meggondolással, hogy "most ki tudja fizetni és mire nyugdíjas lesz kevesebb lesz a ház fentartási költsége -ha eladásra kerül a ház, több vevő fog érdeklődni a modernebb felszereltségű ház iránt. Ergó növekszik a ház értéke.

"Mekkora energiát lehet kinyerni a rendszerből?"  

Komoly energiákról beszélhetünk napkollektor esetében.  A napkollektor  a beérkező napsugarak szerint termel hőenergiát. Elsődlegesen a napsugárzás intenzitásától, másodlagosan a környezeti hőmérséklettől függ a hatásfok. Például +3°C külső hőmérséklet esetén is képes +30-40°C-os melegvizet előállítani, ha rásüt a nap. De a napsugarak a nyári hónapokban intenzívebbek, mint a téli hónapokban, ezáltal a napkollektor elsősorban melegvíz előállítására alkalmas, fűtésre kevésbé. Egy jól méretezett rendszer a melegvízellátás 60-70 %-át képes ellátni.

"Milyen rendszer felelne Önnek meg a leginkább?"

Miután minden helyszín más és más, személyes felmérés szükséges. Hová lehet elhelyezni a rendszert, milyen igényeket szeretnénk kielégíteni, mekkora költségű rendszerre gondoltunk...Fontos, hogy minél egyszerűbb, átláthatóbb rendszerben gondolkozzunk. Minél bonyolultabb egy rendszer, annál több helyen hibásodhat meg.

A rendszer egyszerűségén azonban nem a kényelem lemondását értjük.
- a használati melegvíz (HMV)  50°C-os legyen. Borult idő esetén automatikusan váltson át másik hőtermelőre
- legyen megfelelő szolár szabályzónk, hogy a megtermelt hőt minél nagyobb hatásfokkal hasznosítsuk
- téli hónapokban ne legyen fagyás veszély
- ha elutazunk, ne legyen probléma, hogy a rendszer fogyasztás nélkül túlmelegszik. Legyen méretezve ezen üzemállapotra is, de a rendszerkárosodást biztonsági elemekkel akadályozzuk meg
- nyaraló esetén a kertben, konzolra elhelyezett napkollektoros felület és rendszer kiépítése legyen időtálló, de a mobilitást őrizze meg. Ha a környező növekvő fák árnyéka az évek alatt megváltozik, könnyen át lehessen telepíteni a napkollektorokat

"Milyen átalakítással jár az Ön házában a szolár rendszert kialakítása?"

Erre választ adni csak személyes felmérés után lehet. Amennyiben nem új építésű házról van szó, tehát az építkezésnél még nem jött szóba az esetleges napkollektor telepítés, így nincsenek a falban olyan plussz csővezetékek kialakítva, melyek a rendszer működéséhez szükségesek, ott falon kívül elrejtve történhet a csőhálózat kiépítése. Léteznek olyan technikák is, ha pl. egy melléképületnek jobbak a tájolási tulajdonságai ill. ott jobban terhelhető a tető, akkor a megtermelt energiát hővezetéken két épület között átvezetve, vagy földben átvezetve megoldható a rendszer kialakítása. A legjobb, leghatékonyabb rendszer kialakításának lehetőségét fel kell mérni, csak azután szabad elkezdeni a gondos tervezést és kivitelezést.


Termékek

Ebben a kategoriában nincsenek termékek.