Típusok:  Apricus vákuumcsöves,  Ank vákuumcsöves,  Superline síkkollektor

Apricus vákuumcsöves kollektor

Az APRICUS vákuumcsöves napkollektorok egyik fő jellemzője, hogy egyszerű felszerelésre tervezték. Miért olyan fontos az installáció? Manapság a felszerelés költségei gyakran meghaladják magának a kollektornak az árát. A kollektor felszereléséhez szükséges idő csökkentésével, az egész rendszer költsége alacsonyabb szinten tartható.

Az alábbiakban egy egyszerű, lépésről lépésre bemutatott installációs útmutatót talál. Természetesen minden ház különböző, és ez az útmutató nem fedi le az összes eshetőséget. A Focus Technology azt javasolja, hogy a kollektor felszereléséhez vegye igénybe egy szakember segítségét, egyúttal tartsa be a helyi biztonsági és építészeti előírásokat.

Részletes installációs információkkal kapcsolatban kérjük, forduljon az Ön helyi APRICUS forgalmazójához.

1. Mielőtt hozzáfog a felszereléshez, kérjük, olvassa el a leírást.

1.1. A Focus Technology azt javasolja, hogy az AP napkollektorokat kizárólag képzett szakemberekkel szereltesse fel. Ha mégis úgy dönt, saját maga szereli fel a rendszert, kérjük, győződjön meg róla, hogy elég információja és tapasztalata van az installációhoz. Kérjük, hogy használatba vétel előtt ellenőriztesse és hagyassa jóvá a rendszert.

1.2. Kérjük, gondosan olvassa át az installációs instrukciókat. A kiépítés során a rendszert az Ön speciális igényeinek megfelelően testre kell szabni. Ez a kézikönyv csak az alapokat írja le, így a Focus Technology nem vállal felelősséget semmilyen személynek vagy tulajdonban okozott kárért, amely az installáció vagy a napkollektor, illetve a rendszer részeinek használata során következik be.

2. Installáció
2.1 Kicsomagolás és ellenőrzés

Minden egyes csomag tartalma a fejegységhez (gyüjtőcső) csomagolt Csomagolási Listán részletesen fel van sorolva. Ha bármelyik komponens hiányozna, kérjük, forduljon a forgalmazójához, aki a hiányt pótolni fogja.

2.1.1. A burkolatot tartalmazó dobozt már nyilvánvalóan kinyitotta, hiszen ez az útmutató abban a dobozban volt (hacsak nem a neten olvassa, kérjük ebben az esetben ne keresse a dobozt - a ford.). Kérjük, ismerkedjen meg a dobozban lévő alkatrészekkel.

2.1.2. Nyissa ki a csöveket tartalmazó dobozt (dobozokat), amely 10 csövet és 10 fűtő csövet (heat pipe) kell, hogy tartalmazzon. Bizonyosodjon meg róla, hogy az összes vákuumcső sértetlen, és hogy minden cső alja még ezüstös. Ha valamelyik cső alja fehér vagy átlátszó, akkor az sérült és ki kell cserélni. Minden egyes vákuumcső tartalmaz egy fém hőtovábbító lemezcsíkot, ez tartja a fűtőcsövet. Ahogy kivette a vákuumos csöveket a dobozból, kérjük, helyezze fel rájuk a gumisapkákat. Ez fogja megvédeni az üveg csövek alsó végét a töréstől. Vigyázzon, hogy a csöveket a felszerelést megelőzően ne érje napsütés, különben a belső cső és a hőtovábbító lemezcsík nagyon felforrósodik. A helyére tolt fűtőcső (heat pipe) hőátadó kondenzátora, ha napon hagyjuk összeszerelés előtt, elérheti a 250 °C-ot. A külső üveg felület nem melegszik fel.

2.1.3. Ne aggódjon, ha a fűtőcsövek kissé elhajlanak a kicsomagolás során. A fűtőcsövek ugyanis elég puhák a gyártás során őket ért magas hőmérsékletnek köszönhetően, viszont nagyon tartósak is, nem károsodnak az elhajlás miatt (nem szabad összecsomózódniuk). Egyszerűen csak egyenesítse ki őket az installációt megelőzően - a hőtovábbító lemezcsík segíti a fűtőcsövet a kiegyenesedésben, különösen, ha a fűtőcső elérte a magas működési hőmérsékletet.

2.1.4. Csomagolja ki a keretet. Lehet, hogy vennie kell néhány csavart vagy egyéb rögzítő eszközt, amely illik az Ön installációs felületéhez. A rögzítők feladata a csővezeték és a keret első sínéhez már hozzáerősített alsó sín rögzítése. A keret első sínéhez 3 csavar tartozik, amelyeket a tetőhöz kapcsolódó hevederek rögzítéséhez lehet felhasználni. Az esetek többségében csak két csavarra van szükség, és a harmadik megmarad tartaléknak (vagy legurul a tetőről).

2.2. A rendszer kivitelezése

2.2.1. A rendszer megtervezését el kell végezni az installációt megelőzően. A szoláris rendszert megfelelően kell felszerelni ahhoz, hogy hatékonyan, és ami a legfontosabb, biztonságosan és megbízhatóan működjön. Kérjük, kérjen szakmai tanácsot a rendszer kivitelezését és a napkollektor felszerelését illetően.

2.2.2. A rendszer összeállítása során vegye figyelembe a nyomás szabályozását, a túlfűtés problematikáját, a fagyvédelmet és a keringetés szabályozását. Ne bízza a fagyvédelmet pusztán a szelepekre, biztosítson több fajta védelmet azon komponensek esetén, amelyek könnyen üzemzavart okozhatnak. A rendszer túlbonyolítása a költségek növekedéséhez és az alkatrészek meghibásodásának nagyobb valószínűségéhez vezethet! Kérjük, konzultáljon forgalmazójával, vagy keressen meg minket a Kardos Labor-nál, ha bizonytalan a rendszer kivitelezésével kapcsolatban.

2.2.3. Bizonyosodjon meg róla, hogy a rendszer megfelel a helyi ivóvízhasználatra, elektromos bekötésekre, vezetékes melegvízrendszerekre vonatkozó, illetve az általános építészeti előírásoknak.

2.2.4. A Focus Technology alacsony nyomással működő, nyitott szellőzésű melegvíz tartályok, és gravitációs, alacsony nyomással működő tápláló tartályok használatát javasolja - kihangsúlyozva az alacsony nyomást. A vezetékes víznyomással működő tartályokat is széles körben használják akár nyitott, akár zártkörös megoldással, de ha a költségeket, a megbízhatóságot, a hatékonyságot és az egyszerű installációt vesszük figyelembe, akkor nem biztos, hogy a legjobb megoldást jelentik.

2.2.5. Nyári hónapokban tanácsos a Delta-T értéket 15 °C-ra vagy annál magasabbra beállítani, különben a szivattyú a kelleténél gyakrabban kezd keringtetni, ami pazarolja az elektromos áramot. Hidegebb hónapok során az 5-7 °C Delta-T érték a megfelelő.

2.2.6. Ha egy napsütéses nyári napon a szivattyú leáll áramkimaradás vagy meghibásodás miatt, és nincs felszerelve egy automata szellőző, a csővezetékből a víz elkezd párologni, ezáltal az gyüjtőcső is kiürül és víz helyett levegő marad benne. Ez a kollektort nem károsítja, mert úgy van tervezve, hogy kibírja az alkalmi leállásokat, viszont a csővezetékben lévő nyomás nem haladhatja meg a 8 bar-t. Ha a szivattyú újraindul, a víz beáramlik a kollektor elosztó csövébe, onnan a levegőt kiszorítva, ami visszakerül a tartályba. Ha a szivattyú túl lassan működik, lehet, hogy nem lesz elég a nyomás a levegő kiszorításához. Ezért lehet, hogy a szivattyút a legnagyobb sebességre kell állítani addig, amíg a levegő ki nem ürül, és csak ezután lehet visszakapcsolni normál sebességre.

Ha azonban egy automata szellőző kerül beépítésre a vezetékes vízzel működő, nyíltkörös rendszerbe, akkor a pára automatikusan eltávozik, és a friss víz folyamatosan tud áramlani a csővezetékben. Ez megakadályozza a túlfűtést, viszont az a hátránya, hogy a víz folyamatosan el tud veszni pára formájában.

A Focus Technology azt tanácsolja, hogy ne hagyjuk a rendszert többször leállni sem száraz, sem pedig vizes formában. A rendszert úgy kell méretezni, hogy a tartály túlfűtése még forró, nyári napokon is nehéz legyen. Ha a rendszer túlméretezett és túl sok hő keletkezik a nyári hónapok alatt, akkor valamilyen formában meg kell oldani a hő raktározását vagy szétoszlatását. Így nem kell a szivattyút állandóan kikapcsolni, amikor a tartály eléri a kívánt maximális hőmérsékletet. Egy nyitott szellőzésű kiegyenlítő tartály nem fogja túlfűteni a rendszert (csak amennyire szükséges), mivel a víz minimális nyomás alatt áll. Ahogy a víz felmelegszik, vissza tud jutni a kiegyenlítő tartályba, ahonnan a hő elillanhat, hiszen az nincs hőszigetelve.

Ha egy rendszert padlófűtéshez és meleg víz előállítására terveztek, és a nyári hőmérséklet meglehetősen magas, tanácsos egy otthoni fürdőt vagy medencét kialakítani, ami nyáron is el tudja használni a hőt, vagy pedig egy hőszétoszlató kört (föld alatt futó csövekkel) kell kiépíteni.

Ne feledje, hogy ha a szivattyú rendszeresen kikapcsolásra kerül, és ezáltal a kollektor leáll, az energia elpazarlódik, az energia pedig pénz. Jobb megoldást jelent egy kisebb napkollektort használni, illetve az összes előállított energiát elhasználni azaz csak optimálisra tervezett rendszert érdemes üzemeltetni. Csak így lehet a leggyorsabb megtérülést elérni.


Tekintse meg az alábbi ábrát. Egy majdnem tökéletes kollektor méretezést mutat. A napkollektor által előállított energia legnagyobb részét vízmelegítésre használják, egy egész kicsi mennyiség pazarlódik el nyár közepén. Nem szabad a rendszert úgy méretezni, hogy télen nagy százalékban állítson elő hőt, mert akkor nyáron is sok hő keletkezik, ami túlfűtéshez és az energia pazarlásához vezet (kivéve, ha egy medencét fűtenek a hőtöbblettel). Érdemes egy ehhez hasonló grafikont készítenie, amikor kiszámítja, mekkora kollektorra lenne szüksége.

 
2.3 Tetővel egy síkban történő felszerelés

Ha ferde cserép- vagy zsindelytetőre szereli fel az AP napkollektort, használhatja a standard tartókeretet, illetve a tetőre rögzítő lyukacsos acélszalagokat, amelyek minden fejegység csomagjában találhatók.

2.3.1. Hogy minél kevesebb cserepet kelljen elmozdítani (majd a helyére visszatenni), kérjük, gondosan tervezze meg a fejegység helyét, a keret első sínjeinek és a levezető csövek helyét.

 


Megjegyzés: Az installáció a tetőtől függően eltérő lehet. A fenti kép csak egy példa.
 

2.3.2. A fejegység és az alsó csősín balra és jobbra is elcsúszhat a keret első sínjeihez képest, tehát van lehetőség egy picit rugalmasan eljárni az első sínek helykiválasztása során. Általában úgy kell elhelyezni az első síneket, hogy laposan és egyenletesen feküdjenek a tetőre (illeszkedve a cserepekhez), illetve a tetőgerendázattal egy vonalban legyenek. Lehetőleg mindkét végen a 2. vagy a 3. cső alatt próbálják elhelyezni őket. Az első sínek közvetlenül a vákuumos csövek alatt történő elhelyezésével esztétikailag kedvezőbb hatást érhetünk el, mivel a keret rozsdamentes acél része takarásba kerül.

 
  

 

Magyarázat:
 
1. Rögzítési pont a tetőhöz
 
2. Rögzítő heveder
 
3. Rögzítési pont a kerethez
 
4. Első sín
 

 

2.3.3. Az 1 méter hosszú lyukacsos szalagot a keret első sínjének alsó részéhez kell rögzíteni, amihez az M8-20 csavarokat kell felhasználni. Az előző képen látható lyukacsos szalag az első sín tetejénél kapcsolódik, de szükséges még egy lyukacsos szalag, ami az első sín alsó részéhez kapcsolódva még egy rögzítést biztosít azért, hogy a viharos szél ne emelhesse fel a kollektort. A tetőhöz rögzítést végezheti az M8 (8 mm átmérőjű) vagy vastagabb csavarokkal. Kérjük, győződjön meg arról, hogy ezek a rögzítési pontok a tetőn elég erősek-e. A felső lyukacsos szalagok összeillesztése és rögzítése után állítsa be az alsó lyukacsos szalagokat is, hogy biztosan tartsák a keretet.

2.3.4. Hullámlemez tetőre rögzítés esetén, egy nagy teherbírású, rozsdamentes facsavart és egy kis rozsdamentes acélcsövet (távtartót) kell használni.

Tekintse meg a jobboldali képet.

Igény szerint kiegészítő lyukakat is lehet az első sínbe fúrni.

 

     

 Magyarázat:
 
1. A keret első sínje
 
2. Galvanizált csavar
 
3. Rozsdamentes cső
 
4. Szilikon tömítés
 
5. Hullámlemez tető

 

 

2.3.5. Kérjük, bizonyosodjon meg arról, hogy az első sínek párhuzamosak és szintben vannak. Egy egyenetlen keret kárt tehet a rendszerben, különösen a vákuumos csövekben.

2.3.6. Ha az első sínek rögzítésre kerültek, a csővezetéket és az alsó sínt kell úgy rögzíteni, hogy nagy figyelmet fordítunk a megfelelő összehangolásukra. Mind a csővezeték, mind az alsó sín bezáródik a keretbe, felülről pedig a már felszerelt rögzítő lemezek rögzítik őket. A csővezeték rögzítése során bizonyosodjon meg arról, hogy a rögzítő lemezek elég szorosak-e ahhoz, hogy a barázdába zárják a csöveket.

2.4 Vízszintes felületre való keret összeszerelése (AP A-keret készlet használata esetén)

A döntött szögű keret (A-keret) összeszerelése nagyon egyszerű. Minden kollektorhoz a szabvány első és alsó sínek tartoznak. Az A-keret készlet megvásárlása során az összes olyan komponenshez is hozzájut, amely szükséges az A-keret összeszereléséhez. Az A-kerethez használt rozsdamentes acél anyaga talán nem tűnik túl vastagnak, különösen a 30 csöves kollektorok esetén, de a kivitelezés olyan, hogy ha egyszer a lábazatot a helyére csavarozták, a keret olyan erős, hogy ellenáll a legnagyobb szélnek is. A kapcsok biztosítják a keret merevségét és erősségét. Ha a kollektort olyan helyen szerelik fel, ahol komoly szél fordulhat elő, akkor kiegészítő első sínekre és lábakra lehet szükség, amelyek biztosítják, hogy a keret erősen kapcsolódjon a talajhoz/tetőhöz.

Kérjük, tekintse meg a lenti ábrát, valamint vegye figyelembe a következő pontokat:

2.4.1. Ha 30 csöves kollektort vásárolt, kettő helyett, három készletet talál az első sínekből és lábakból, valamint két készletet az X merevítőkből. További lábazat készlet is rendelhető, ha szükséges (nagyon szeles területekre).

2.4.2. Az A-keretek esetén az első sínek pozíciója fix, a hátsó X merevítők és az első merevítők határozzák meg a helyüket. Ha állítani kell az első sínek helyén, akkor további lyukak fúrására van szükség. A bal és a jobb első sínek szabvány szerinti helye közvetlenül a második cső alatt van mindkét végen. A 30 csöves kollektoroknál a középső első sín a 15. és 16. cső között helyezkedik el.

2.4.3. A keret lábazatát M10 (10 mm átmérőjű) vagy nagyobb csavarokkal, vagy valami hasonló erős rögzítési módszerrel kell az installációs felülethez erősíteni. Bizonyosodjon meg arról, hogy a felület tömör és képes a nagy erősségű szelek "tolóerejének" ellenállni.

A keret elemei

  1.    Első sín
  2.    Diagonális merevítő
  3.    Hátsó láb
  4.    Hátsó X merevítő
  5.    A burkolat tartólemeze
  6.    A burkolat kampója
  7.    Első merevítő
  8.    Rögzítő csavar a tetőhöz
  9.    Alsó síntartó lemez
10.    Alsó sín
11.    A keret lába
  a.    M8x50 csavar
  b.    M8x40 csavar
  c.    M8x20 csavar

 

2.5 Vízvezeték

2.5.1. A keret felszerelése és a csövek csatlakoztatása után, az elosztó dobozt a szoláris kör csővezetékéhez kell kapcsolni.

2.5.2. A Focus Technology réz vízvezeték cső használatát javasolja.

Ha mégis műanyag csövet használ, kérjük, ne csatlakoztassa közvetlenül az gyűjtődobozhoz. Ez a csőtípus csak 95 °C-os hőmérsékletet bír ki, viszont erős napsütéses időszakban a leállások során, a csővezeték hőmérséklete elérheti akár a 200 °C-ot is. A Focus Technology a bementi és kimeneti nyílástól mért 100-150 cm-es szakaszra egy 3/4" réz vagy rugalmas rozsdamentes cső használatát ajánlja, amihez 3/4" vagy 1/2" csövet lehet csatlakoztatni.

2.5.3. Ha a szoláris kör nyomás alatt áll (>2 bar), nyomás kiengedő szelepek, tágulási tartályok és/vagy egyéb nyomás szabályozó eszközök felszerelése szükséges. A szoláris kört nem szabad 8 bar-nál nagyobb nyomásnak kitenni.

2.5.4. Hátul kapcsolódó csöveknél (AP-R modellek), ha hátulról nézzük a csöveket, akkor a bemeneti nyílás bal kézre (lejjebb) esik. Ha a jobb oldali nyílást próbálja bemenetnek használni, nehéz lesz eltávolítani a levegőt az elosztó csőből. Mind a bemeneti, illetve kimeneti nyílás rendelkezik hőmérsékletérzékelő hellyel. Használhatja csak az egyiket, vagy mindkettőt, az Ön rendszerkialakításától függően.

2.5.5. NE FORRASSZON KÖZVETLENÜL A RÉZ BEMENETI ÉS KIMENETI CSŐRE - A GUMITÖMÍTÉS ÉS AZ ÜVEGGYAPOT MEG FOG OLVADNI. HASZNÁLJON ROPPANTÓGYŰRŰS VAGY PRÉSIDOMOT!

2.5.6. Miután összekapcsolta a bemeneti és kimeneti nyílásokat a csővezetékkel, indítsa el a szivattyút és ellenőrizze, nincs-e szivárgás a vezetékrendszerben. Az elosztócsőben lévő levegő kiszorítására felszerelhet automata vagy kézi légtelenítőt, illetve teljes sebességre kapcsolhatja a szivattyút, hogy a levegő kiszoruljon és visszajusson a tároló tartályba. Ha meggyőződött arról, hogy minden rendben működik és nincs szivárgás, következhet a fűtés és a vákuumos csövek felszerelése.

2.5.7. Alaposan szigeteljen minden csövet a rendszerben, különösen azokat, amelyek a tetőszint fölött helyezkednek el. Bizonyosodjon meg arról, hogy a szigetelés minden csőfoglalatnál elég szoros, hogy megakadályozza a hőveszteséget a be- és kimenetnél. Célszerű a cső bevonata és a szigetelőanyag közé egy jó minőségű szilikon vagy hasonló anyagú vízmentes tömítést tenni annak megakadályozására, hogy a víz a hőmérséklet szondába jusson vagy fokozatosan a csővezetékbe szivárogjon (különösen a hátul kapcsolódó modellek esetén).

2.6. A vákuumos csövek és a fűtés csövek felszerelése

Az AP napkollektor egyszerűen csatlakoztatható rendszer. A fűtés és a vákuumos csöveket csak csatlakoztatni kell az osztócső dobozához. A fűtés cső kondenzátora és csatlakozópontja közötti kapcsolódásnak szorosnak kell lenni, hogy biztos legyen a jó hőtovábbítás. Normális használat esetén, ha egyszer felszerelte a fűtés csöveket, utána már soha nem kell hozzájuk nyúlni.

Kérjük, kövesse az alábbi felszerelési instrukciókat:

2.6.1. Először a fűtés csöveket kell felszerelni, és csak aztán a vákuumos csöveket, vagy pedig először bele kell helyezni a fűtés csöveket a vákuumos csövekbe. Hogy melyik módszert választja, a kollektor elhelyezésétől és az Ön döntésén múlik.

Első lépés - a fűtés csövek:

a) Először kenjen a fűtés cső kondenzátorának teljes külső felületére egy vékony réteg hővezető pasztát. Ne használjon túl sokat. A gumigyűrűnek már a helyén, a kondenzátor nyakának alsó részén kell lennie. Ne használja a gumigyűrűt arra, hogy a fűtés csövet a helyére tolja. A gumigyűrű feladata, hogy megtartsa a fűtés csövet, hogy ne csússzon le, és hogy megvédje a vákuumos csövet.

b) A fűtés csövet, a kondenzátorhoz közel fogva, nyomja az elosztó cső csatlakozójába. Kicsit erőteljesebben is végezheti ezt a folyamatot, hogy a fűtés cső biztosan teljesen a helyére kerüljön, és szoruljon. Ha a fűtés cső messzebbi végéről nyomja a csövet, a behelyezés során elhajolhat a cső. Ha ez megtörténik, csak egyenesítse ki, és a közelebbi végén fogva nyomja be újra.

c) Javasolt, hogy felváltva installálja a fűtés és vákuumos csöveket, semmint hogy először az összes fűtés csövet felszerelje, majd utána a vákuumos csöveket.

2.6.2. A fűtés csövek behelyezése után a vákuumos csövek felszerelése következik.

a) Ne feledje, hogy minden egyes vákuumos cső tartalmaz egy fém hőtovábbító lemezcsíkot, ami két célt szolgál: egyrészt a helyén tartja a fűtés csövet az üveg falához képest, másrészt pedig elősegíti a hővezetést a fűtés cső felé. Nincs szükség arra, hogy a fűtés csövet egész hosszában bekenje hővezető pasztával, mielőtt behelyezi a vákuumos csőbe!

b) Helyezzen minden vákuumos cső aljára egy-egy gumisapkát, hogy megvédje a végeket. Ha megóvta a fűtés csövet az elhajlástól, akkor könnyű lesz a vákuumos csövet a helyére csúsztatni. A folyamat során bizonyosodjon meg arról, hogy a fűtés csövet a vákuumos cső fala és az alumínium hőtovábbító lemezcsík közötti résbe illesztette bele. Tartsa közel a fűtés csövet a vákuumos csőhöz és fokozatosan tolja bele. Nem szükséges túlságosan óvatosnak lenni a fűtés cső behelyezése során. Amíg relatíve egyenes, finoman belesiklik a csőbe. A vákuumos cső nagyon erős és nem törik, de azért figyeljen oda, hogy ne üsse a végét a kerethez, miközben belehelyezi a fűtés csövet.

Egy kis ellenállás tapasztalható a vákuumos cső csővezetékhez csúsztatása során, a hőtovábbító lemezcsíkkal való érintkezés miatt. Ez normális. Ha nagyon nehéz a fűtés csövet teljesen betolni, ellenőrizze, hogy a nem hajlott-e el, illetve a helyére került-e mindenhol.

Ha a körülmények kényszerítik, vagy csak így kényelmesebb, behelyezheti a fűtés csövet a vákuumos csőbe, mielőtt csatlakoztatná a fűtés csöveket a kollektor osztó-gyűjtő dobozához. Olvassa el erről a lejjebb található 2.6.3 pontot.

c) A vákuumos cső könnyebb csatlakoztatása végett, egy kis vízzel (NEM HŐVEZETŐ PASZTÁVAL) benedvesített ruhával bekenheti minden cső végét. Vigyázzon, ne jusson víz az üvegcsőbe! A csöveket kb. 3,5 cm-rel kell a dobozba bevezetni úgy, hogy a tiszta belső üveg ne látszódjon ki. Amint a vákuumos cső megfelelő hosszát csatlakoztatta, érezheti az üveggyapot és a fűtés cső kismértékű ellenállását. Ha jól csatlakoztatta a csövet, a cső alján lévő gumigyűrű teljesen illeszkedni fog a keret alsó sínjébe.

2.6.3. Ha A-keretet használ, elképzelhető, hogy nem lesz elég hely a kollektor alatt ahhoz, hogy a fent elmagyarázott módon külön szerelje fel a fűtés és aztán a vákuumos csöveket.* Ezért lehet először a fűtés csövet behelyezni a vákuumos csőbe, majd ezt követően csatlakoztatni a csővezetékhez. Ez sem bonyolultabb, mint a fenti módszer. Helyezze a fűtés csövet a vákuumos csőbe úgy, hogy körülbelül 20 cm kilógjon a végén. Fogja meg a fűtés csövet a kondenzátornál, és helyezze be teljesen, mielőtt a vákuumos csövet a helyére nyomná.

A fűtés cső vákuumos csőbe helyezés során, a hőtovábbító lemezcsík miatt tapasztalhat egy kis ellenállást. Ez normális. Ha túl nehéz teljesen behelyezni a fűtés csövet, ellenőrizze, hogy a lemezcsík a helyén van-e, és hogy a fűtés cső követi-e a mélyedése nyomvonalát.

Amennyiben a vákuumos csövek 5 percnél tovább vannak napon, nagyon felmelegedhetnek belül. Onnan számítva, hogy a fűtés cső a helyén van, gyorsan továbbítja a hőt, ami valószínűleg magas hőmérsékletet okoz a kondenzátorban. A fűtés csövek felszerelésénél kérjük, viseljen védőkesztyűt. Ha lehetséges, kerülje el, hogy a vákuumos csövek az installáció előtt túl sokáig a napon legyenek.

* Mivel a fűtés csövek relatíve hajlékonyak, tulajdonképpen megoldható, hogy a vákuumos csöveket a fűtés csövek után szerelje fel, ahogy az a 2.6.2. pontban van leírva. A fűtés csövet egy picit el lehet hajlítani felfelé, hogy megkönnyítse a vákuumos csőbe helyezését. Ha egy fal vagy valami más akadályozó tárgy helyezkedik el a kollektor aljának közelében, akkor a 2.6.3 pontban leírt módszert kell alkalmazni.

2.6.4. A pántok segítségével erősítse a vákuumos csöveket az alsó sínekhez.

 


1. lépés: Fűzze be a pántot a cső alatti alsó sín lyukaiba, majd a szorítókapocsba.

2. lépés: Miközben a helyén tartja a szorítókapcsot, húzza fel szorosan a pántot, fogót vagy az ujjait használva (Kérjük, viseljen kesztyűt!). Hajtsa vissza a pántot, majd fogót vagy egy csavarhúzó lapos élét használva hajtsa keresztül a két kis "karon", hogy a helyére rögzítse.

3. lépés: Végül pedig dugja vissza a szorítókapocs alatt, vagy csak simán hajtsa vissza a pántot.

A pánt a rögzítési folyamatot visszafelé elvégezve bontható.

2.6.4. Tisztítsa meg mindegyik vákuumos csövet folyékony üvegtisztító és egy darab rongy/papír segítségével.

2.7. Installáció után

2.7.1. Az összes cső felszerelése után, a napkollektor elkezdi a hőtermelést, feltéve, ha süt a Nap. Ellenőrizze a Delta-T szabályozót és a szivattyút, és állítsa be a megfelelő működéshez, amennyiben szükséges.

 2.8. Óvintézkedések

2.8.1. Mindig viseljen kesztyűt a napkollektor különböző komponenseinek kezelése során. Mindent megtettünk annak érdekében, hogy a fém alkatrészek biztonságosak legyenek, de találkozhat még egy-két éles résszel.

2.8.2. A vákuumos csövek kezelése során legyen óvatos, mert eltörhetnek, ha erősebben üti neki valaminek vagy leejti őket. Törött üveg összeszedésekor viseljen kesztyűt.

2.8.3. Napsütéses időben, a vákuumos csőben elhelyezett fűtés cső kondenzátora elérheti a 250 °C-os hőmérsékletet is. Ekkora hőmérséklet komoly égési sérüléseket okozhat, ha hozzáér a fűtés csőhöz, ezért óvatosan "kísérletezzen" vagy "demonstráljon".

3. Fenntartás

A rendszer fenntartása nagyon könnyű, a következő feladatokat kell elvégezni:

3.1. A rendszeres eső tisztán tarthatja a vákuumos csöveket, de ha nagyon bekoszolódnának, egy puha rongy és meleg szappanos víz, vagy üvegtisztító segítségével lemoshatja őket. Egy nagy nyomású öntözőcső is megfelelő a csövek tisztításához.

3.2. Ősszel felhalmozódhatnak a levelek a csövek között vagy alatt. Kérjük, rendszeresen távolítsa el ezeket a leveleket, hogy biztosítsa az optimális teljesítményt, illetve elkerülje a tűz kockázatát.

3.3. Ha az egyik cső eltörik, minél előbb ki kell cserélni, hogy fenntartsa a kollektor maximális teljesítményét. A rendszer normális körülmények között törött csővel is működik.

A cső kicserélése: távolítsa el a pántot, és óvatosan csúsztassa ki a törött csövet, majd gondosan szedje össze az üvegdarabokat. Kérjük, viseljen védőkesztyűt. A cserecsöveknek már tartalmazniuk kell a hőtovábbító lemezcsíkot, tehát csak csúsztassa a helyére az új csövet, és közben figyelje, hogy a fűtés cső a helyére, azaz a lemezcsík és az üvegfal közötti résbe kerüljön. Ha el kell mozdítania a fűtés csövet, ne feledje újra felkenni a hővezető pasztát a kondenzátorra. A vákuumos cső elmozdítása során leeshet a gumigyűrű. Ilyenkor csak helyezze vissza a gyűrűt a helyére, mielőtt behelyezi az új csövet.

3.4. A kollektorba befutó és az onnan kifutó csővezetéket alaposan le kell szigetelni. Ezt a szigetelő habot évente ellenőrizni kell. Amennyiben lehetséges, UV stabilizált habot (vagy csőburkolatot) használjon, különben gyorsan elhasználódik, elkopik a szigetelés.

3.5. A rendszer többi részét, mint például a szivattyút vagy a tároló tartályt (melegvíz ellátást) a gyártó cégek előírásai szerint kell szervizelni / felülvizsgálni.

A Focus Technology Co., Ltd fenntartja a jogot, hogy előzetes figyelmeztetés nélkül megváltoztassa a termék méreteit és jellemzőit, és nem vállal felelősséget semmilyen elírásért.

ANK vákuumcsöves kollektor

 Az installáció folyamata a tervezés után a kültéri munkákkal folytatódik. A rendelkezésre álló dobozok közül egy doboz tartalmazza a fejrészt/gyűjtőcsövet, egy a szerelőkeretet, csavarokat, a rögzítőlemezeket, a műanyag saőkákat, bilincseket, a többi a vákuumcsöveket tartalmazza.
A keret összeszerelésével kezdődik a telepítés.

A kollektor összeszerelésének ábráját itt találja.

A mellékelt szilikonpasztával vékonyan kenjük be a fűtőcső kondenzátorát (a csőből kilátszó réz csővég), majd egy mosószeres (mosogatószeres) szivaccsal nedvesítsük meg a csövet befogadó gumihüvelyt, hogy könnyebben a helyére tolhassuk a csövet. Ne használjuk a szilikonzsírt erre a célra, az nem tűnik el, a csövek kicsúszhatnak a rögzítés előtt! Ezután toljuk be a csövet ütközésig, a cső védősapkája ekkor az alsó rögzítősínre fekszik. A csövek eléggé megszorulnak ahhoz, hogy ne csússzanak vissza, tehát a többi csövet is be lehet helyezni.
A szerelés befejezése után nézzük végig a csavaros kötéseket, rögzítéseket, ellenőrizzünk át minden részt, hogy a későbbiekben ne kelljen újra elvégezni a szerelési folyamatokat!
Fontos figyelmeztetés: a vákuumcsövekben levő fűtőcsövek a napon gyorsan (néhány perc alatt) felmelegszenek, égési sérülést is okozhatnak, tehát a vákuumcsöveket ne tároljuk a tűző napon!

Superline síkkollektor

 Az installáció a teherhordó szerkezetek kialakításával kezdődik a ferdetetőn. A teljesen aládeszkázott tetőrendszereknél nem szükséges különösebb előkészület, a tetőtartót a rögzítősínek méretének megfelelően rögzíthetjük a cserépsor fölé.

 

 A hagyományos szerkezetű tetőknél szükséges a cserépsor fölött megfelelő méretű és teherbírású tartószerkezetet kialakítani, hogy a tetőtartót erre rögzítve a kollektorok biztonságosan rögzülhessenek. A tetőtartók anyaga horganyzott acél. A horgonyokra kerülnek a profil idomok, erre kerülnek a kollektorok csavaros kötésekkel.

 


Az idomok hornyaiba kerülnek a menetes lapok, így eltolásukkal pontosan beállítható a kollektorok helyzete. A rögzítést figyelmesen végezzük! A síkkollektorok tetőre juttatása komoly emberi erőt, vagy gépet igényel, ügyeljünk a biztonságra!

 

A tetősíkon keresztül kell megoldani a csövek tetőtérbe vezetését, ennek legegyszerűbb módja a cseréprendszerhez megvásárolható antennaárbóc átvezető beszerzése. Az átvezető furatának mérete általában elegendő a hőszigeteléssel ellátott cső bevezetésére. Másik megoldás lehet egy normál cserépen képzett nyíláson át bejuttatni a csövet. Ebben az esetben válasszuk szűkebbre a nyílást a szigetelés átmérőjénél, hogy megfelelően megszorulva tömíthesse a vizet. Fontos, hogy a cserép kiemelkedő bordáján képezzük a nyílást a beázás elkerülésére. Az átvezetést minden esetben tömítsük és a szigetelőcső kültérbe eső részét tegyük vízmentessé pl. kátrány alapú szigetelőpasztával, hiszen a kollektor télen is fenn marad a tetőn. Ha a tetőn madarak is laknak, szükséges valamilyen módon megvédeni a hőszigetelést is. A bevezetőcsöveken levő légtelenítőket is hőszigeteljük a lehető legjobban, persze úgy, hogy funkciójukat be tudják tölteni. A fagyálló folyadék propilén-glikol alapú legyen (szuperzöld), hisz ez nem toxikus, így nem okoz mérgezést akkor sem, ha pl. a puffertartály belső hőcserélője kilyukad. Ezt elkerülendő lehetőleg a kollektorkörben legyen kisebb nyomás, mint a tartályban. A fagyálló folyadék minőségét évente ellenőrizni kell és szükség szerint cserélni.

 

 


 


 


Termékek

Ebben a kategoriában nincsenek termékek.